Daily Calendar

Results for Friday, February 28, 2020


If you do not know your court date, Click Here to search for future scheduled dates by name.
Information contained in this calendar is subject to change without notice from the Court.
Click on column headers to sort list Multiple search terms and partial search terms accepted

Try scrolling left/right if table appears cut off

Judge Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome Location
SATTLER, ELLIOTT 9:00 AM CV18-02504 - CRISTINA R. CARTY VS D & K EARL (D10) PRE-TRIAL CONFERENCE Vacated-Reset 75 Court St. Department 10 4th Floor
WALKER, EGAN 9:00 AM GR19-00399 - GUARD: KERI ELLEN RUSSELL (D7) STATUS HEARING Vacated - Counsel 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:00 AM CV18-00545 - BRITT HAYES VS JOHN M WATSON ETAL (D7) TRIAL - JURY Vacated-to be reset 75 Court St. Department 7 2nd Floor
STEINHEIMER, CONNIE 9:30 AM CV19-01961 - JULISSA STRONG VS E & B FERRIGNO (D4) CASE MANAGEMENT CONFERENCE 75 Court St. Department 4 4th Floor
SCHREINERT, TAMATHA 9:00 AM DV19-00736 - *SEAL*DENA VAN BLARICOM V MICHAEL VAN BLARICOM (13 TRIAL - NON JURY Vacated 1 South Sierra St. Department 14 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:00 AM GR20-00011 - GUARD: NICHOLAS HAMILTON ROSS (D7) PET/APPT/GDN/ADULT Vacated 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
GROSSMAN, DIXIE 8:15 AM DV19-01328 - KIMBERLIE UTTER V. JEREMY UTTER (D2) HEARING... 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:15 AM PR01-00522 - GUARD: KENNETH KELLER (D2) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
SCHREINERT, TAMATHA 9:00 AM DV19-00582 - IN RE: MARILYN G. & RONALD A. HIBLER (D14) SETTLEMENT CONFERENCE 1 South Sierra St. Department 14 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:00 AM CV18-00234 - MARK GREELEY VS BOWEN TRANSPTN, INC. ET AL (D7) TRIAL - JURY Vacated 75 Court St. Department 7 2nd Floor
ROBB, BRIDGET 10:00 AM DV16-00227 - JENNIFER KEMP VS JEFFREY KEMP (D13) CONFERENCE CALL 1 South Sierra St. Department 13 3rd Floor
WALKER, EGAN 10:30 AM GR10-00363 - GUARD: ADAM DRAKE ROSS (D5) ORDER TO SHOW CAUSE 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WELLER, CHUCK 11:00 AM DV19-01528 - NICOLE JACINTO-CHACON VS. DAN GARY MANCIA (D11) CASE MANAGEMENT CONFERENCE 1 South Sierra St. Hearing Room B 1st Floor
DRAKULICH, KATHLEEN 10:00 AM CR20-0192A - STATE VS. TALIB LAMAR SPEARS (TN) (D1) ENTRY OF PLEA 75 Court St. Department 1 3rd Floor
WALKER, EGAN 8:45 AM GR13-00216 - GUARD: MARK M. HARAGUCHI (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:00 AM GR13-00217 - GUARD: SUEKI HARAGUCHI (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
STEINHEIMER, CONNIE 10:00 AM CR96-0372 - STATE VS. BRIAN LAMAR BROWN (D4) ORAL ARGUMENTS 75 Court St. Department 4 4th Floor
WALKER, EGAN 9:15 AM GR17-00238 - GUARD: CHARLES W. SKEATON, SR. (D12) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 10:00 AM GR19-00328 - GUARD: SONIA NORMA TWEDEN OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WELLER, CHUCK 9:00 AM DV19-00411 - JON A. WALTER VS CHECE P. WALTER (D11) MOTION FOR SPOUSAL SUPPORT 1 South Sierra St. Hearing Room B 1st Floor
GROSSMAN, DIXIE 1:30 PM DV17-00754 - ALEXUS MARTINEZ VS ABRAHAM ALCANTAR (D2) MOTION MODIFY CHILD CUSTODY 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
HARDY, DAVID 9:00 AM CR18-1135B - STATE VS RICHARD ABDIEL SILVA (D15) TRIAL ONGOING 75 Court St. Department 15 2nd Floor
GROSSMAN, DIXIE 10:30 AM FV19-01909 - CUST: FRANCIS CORONADO VS ASHTON SAIZ (D2) CASE MANAGEMENT CONFERENCE Vacated 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
GROSSMAN, DIXIE 8:30 AM DV12-01264 - GAILENE R. MURRY VS JASON A. MURRY (D2) REVIEW HEARING Vacated 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
WALKER, EGAN 8:30 AM GR20-00057 - GUARD: LINDA K. DECARLO (D7) EXTEND/TEMP GDSHP 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
UNSWORTH, SANDRA 9:00 AM FV19-00215 - BILLIE JEAN LUPICA VS JOSHUA ROBERT LOCKE MOTION MODIFY CUST/VISIT/SUPPT 1 South Sierra St. Department 12 3rd Floor
WALKER, EGAN 11:00 AM PR85-973 - GUARD: EZEKIEL BOURGEOIS, JR. EVIDENTIARY HEARING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
STEINHEIMER, CONNIE 9:00 AM CR19-1971 - STATE VS. MELODY JANE SASSENBERG (D4) ARRAIGNMENT 75 Court St. Department 4 4th Floor
WALKER, EGAN 11:00 AM PRCV92-07047 - GUARD: RALPH B. SMITH ORDER TO SHOW CAUSE 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 8:45 AM GR18-00280 - GUARD: RONALD DIPALMA (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
STEINHEIMER, CONNIE 9:00 AM CV18-02005 - DM NOVO CONSULTING VS SARA ROSENFELD ET AL (D4) STATUS CONFERENCE 75 Court St. Department 4 4th Floor
WALKER, EGAN 10:45 AM PR85-1682 - GUARD: WILLIAM RICHARD PETTY, JR. (D7) ORDER TO SHOW CAUSE Vacated-Reset 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:45 AM GR13-00012 - GUARD: GILBERT SERANO (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:30 AM GR18-00283 - GUARD: RICHARD J. HARDENBROOK (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:30 AM GR18-00181 - GUARD: GABRIEL J. STINZIANI (D7) STATUS HEARING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
GROSSMAN, DIXIE 9:30 AM DV19-01903 - LINDA L CHAGOLLA V. MARCUS EELLS-RICHARDSON (D2) CASE MANAGEMENT CONFERENCE 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
WALKER, EGAN 8:30 AM GR16-00327 - GUARD: KEITH LUCAS (D7) FINAL ACCT/PET/TERM/GDSHP 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 9:45 AM GR17-00300 - GUARD: VIVIAN C. DUENAS (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 10:45 AM GR12-00064 - GUARD: MARY C. BAILEY (D7) ORDER TO SHOW CAUSE 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
ROBB, BRIDGET 9:00 AM DV19-00736 - *SEAL*DENA VAN BLARICOM V MICHAEL VAN BLARICOM (13 TRIAL ONGOING Vacated - Settled 1 South Sierra St. Department 13 3rd Floor
BANALES, MASTER 10:00 AM TPO19-01998 - MONICA MEDERIOS VS. JADE STROBACH REVIEW HEARING - CHILDREN 1 South Sierra St. Hearing Room A 1st Floor
WALKER, EGAN 8:30 AM GR18-00264 - GUARD: LINDA NEE (D7) ANNUAL ACCOUNTING 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 10:15 AM GR06-00273 - GUARD: NATHANIEL ALAN HELM (D7) OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
WALKER, EGAN 10:00 AM GR14-00058 - GUARD: TOMAS HILYER (D12) OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG 1 South Sierra St. Department 11 3rd Floor
GROSSMAN, DIXIE 11:30 AM FV19-01264 - CUST: D. CRUZ-RODRIGUEZ VS CLARISSA HERNANDEZ (D2) SETTLEMENT CONFERENCE 1 South Sierra St. Department 2 3rd Floor
DRAKULICH, KATHLEEN 10:00 AM CR19-3066A - STATE VS. TALIB LAMAR SPEARS (TN) (D1) ENTRY OF PLEA 75 Court St. Department 1 3rd Floor
MADDOX, WILLIAM 8:45 AM CR19-0614 - STATE VS. JOSEPH ELIAS RICHARDS (D15) TRIAL ONGOING 75 Court St. Courtroom A 1st Floor
The District Court is comprised of 15 Departments. Each Judge sits in a differently numbered Department. When a Judge leaves service, the new Judge's name replaces the former Judge's name on all matters pending and previously closed in that department. This change will not reflect that a previous sitting Judge presided over a matter.