Department 12 - Honorable Frances Doherty

Department 12 - Calendar

Information contained in this calendar is subject to change without notice from the Court.

Sunday, June 16

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
3:30 PM DV19-00416 - ALICIA LEANNE HARNES VS RAYMOND A. HARNES (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE

Tuesday, June 18

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM DV19-00457 - ROBERTA A. MONK VS JAMES L. MONK (D2) CASE MANAGEMENT CONFERENCE Vacated
9:00 AM FV18-01926 - CUST: JUINY DEL HIERRO VS CHRISTOPHER DIMALANTA 12 SETTLEMENT CONFERENCE
10:00 AM DV19-00451 - SARAH MORELL VS PHILLIP MORELL (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
11:00 AM DV19-00041 - T CHAVEZ-QUIROZ VS D HERNANDEZ-ALMENDAREZ (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
1:30 PM DV18-02081 - IN RE: BRYAN C. HANSEN & NAOITA F. HANSEN (D12) HEARING...
2:00 PM FV19-00533 - CUST: LISA CASTRO VS HERNAN QUINTANILLA (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
3:00 PM FV19-00531 - BRITTNEE CARR-PICCIONI VS AUSTIN HAMMERS CASE MANAGEMENT CONFERENCE
4:00 PM DV19-00111 - BRITTANY CORNELL VS RORY CORNELL (D12) SETTLEMENT CONFERENCE

Wednesday, June 19

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:30 AM FV16-00696 - CUST: ASHLEIGH BORDEN VS VINCENT BUFFINGTON (D12) MOTION MODIFY CUST/VISIT/SUPPT
11:30 AM DV19-00597 - JOE ESCOBAR VS MARGARITA AREVALO (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
1:30 PM FV13-00822 - CUST: MATTHEW LLOYD AND MICHELLE PADILLA (D12) STATUS HEARING
2:00 PM FV15-00378 - CUST: CHRISTINA CAMARGO VS RALPH TORRES (D12) MOTION MODIFY CUST/VISIT/SUPPT
2:30 PM FV15-00378 - CUST: CHRISTINA CAMARGO VS RALPH TORRES (D12) MOTION MODIFY CHILD SUPPORT
2:40 PM FV15-00378 - CUST: CHRISTINA CAMARGO VS RALPH TORRES (D12) MOTION TO RECONSIDER
3:00 PM DV18-00147 - IN RE: ALLISON ELIZABETH & DUANE DEAN MAST (D12) MOTION CUSTODY/VISIT/SUPPORT
3:30 PM FV19-00566 - CUST: GLENDA NIEVES VS LUIS OROSCO (D12) SETTLEMENT CONFERENCE

Thursday, June 20

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM DV18-01301 - DEEANNA BROSSOIT VS RUSSEL VAN WYCK (D12) SETTLEMENT CONFERENCE
10:30 AM DV14-01595 - RACHEL MILLIGAN VS. LARRY MILLIGAN(D12) ORDER TO SHOW CAUSE

Friday, June 21

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
8:30 AM PR03-00710 - GUARD: DONALD GARY AMARAL ANNUAL ACCOUNTING
8:30 AM GR13-00182 - GUARD: ERIKA PRZYSTAW (D12) ANNUAL ACCOUNTING
8:45 AM GR19-00192 - GUARD: JOYCE ANN SANDERSON (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
8:45 AM GR19-00191 - GUARD: CHRISTIAN BACHTLE (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
9:00 AM GR16-00023 - GUARD: FRANK A. KINNELL (D7) FINAL ACCT/PET/TERM/GDSHP
9:00 AM GR19-00195 - GUARD: SONIA PEREGOFF (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
9:15 AM PR310185 - GUARD: JOHN A. PETERSON ORDER TO SHOW CAUSE
9:15 AM GR16-00004 - GUARD: JULIE STEELE (D12) OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG
9:30 AM GR16-00126 - GUARD: CHRISTIAN ROBINSON (D12) OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG
9:30 AM GR14-00297 - GUARD: ROSEMARY DAVIS (D12) ORDER TO SHOW CAUSE
9:45 AM PRCV92-02244 - GUARD: THOMAS ARNOLD BRYANT (D12) ORDER TO SHOW CAUSE
9:45 AM PR85-973 - GUARD: EZCKIEL BOURGEOIS, JR. ORDER TO SHOW CAUSE
10:00 AM GR17-00274 - GUARD: CODY JUSTAN GALLOWAY (P1) OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG
10:15 AM GR15-00089 - GUARD: VINCENT MILLER (PR) PET/TERM/GDSHP
10:30 AM GR07-00109 - GUARD: RONALD SMITH PET/APPT/GDN/ADULT
10:45 AM GR14-00245 - GUARD: ELIODORO VELASQUEZ (D12) FINAL ACCT/PET/TERM/GDSHP
11:00 AM GR04-00109 - GUARD: JESUS MENDOZA PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM PR99-00178 - GUARD: FRANCES MATLEY PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR14-00139 - GUARD: LEOLA NADEEN MCDONOUGH (D12) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM DV96-01496 - GUARD: JOHN KIM PRESCOTT (D12) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR18-00008 - GUARD: JUDITH A. GREIER (D12) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR10-00088 - GUARD: DAVID SCHEFSTAD (D2) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR08-00051 - GUARD: JOHN RIVET (D2) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR17-00304 - GUARD: JOY LEOTA BREHM (D12) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR09-00104 - GUARD: ADRIENNE T. TRINCHERO (D2) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR18-00132 - GUARD: MARY ANN BASHAM (D12) PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR05-00179 - GUARD: MIRA ELIZABETH HOFFMAN PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM PR80-516 - GUARD: SARAH LEE STARRATT, AKA PET/APPT/GDN/ADULT
11:00 AM GR12-00173 - GUARD: MARTHA HEALER (D2) PET/APPT/GDN/ADULT

Monday, June 24

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM FV19-00456 - CUST: ALAN RENTERIA VS TRINIDAD RODRIGUEZ (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
10:00 AM DV19-00226 - MICHELE R. HILL-TROUP VS JAMES TROUP (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
11:00 AM DV19-00404 - SCOTT A. SIMON VS VALERIE E. SIMON (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
1:30 PM DV18-00571 - MELANIE BINZEL VS PETER BINZEL (D14) SETTLEMENT CONFERENCE
3:00 PM FV19-00035 - CUST: MINDY TIPPETTS VS JOHN CHAMPION (D12) EMERGENCY HEARING - CHILDREN
3:30 PM FV19-00152 - CUST: SHANTRICE HUNTER VS. RAYMOND DUNHAM (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE
4:00 PM FV17-01253 - CUST: NANCY REYES-MEDINA VS FRANCISCO CHAVEZ D12 SETTLEMENT CONFERENCE

Tuesday, June 25

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM FV19-00566 - CUST: GLENDA NIEVES VS LUIS OROSCO (D12) CASE MANAGEMENT CONFERENCE Vacated
10:00 AM DV18-01689 - LESLIE POSADA VS ARMANDO CHAVEZ (D12) PROVE UP HEARING
10:30 AM FV19-00074 - CUST: IZSEL FUENTES-LEON VS ANDREW SMITH (D12) SETTLEMENT CONFERENCE
1:30 PM DV15-00616 - NIKITA ALCARAZ VS MACK BUTLER (D12) REVIEW HEARING - CHILDREN
2:00 PM DV19-00052 - ALISSA N. BRASHEAR VS GALEN C. REYNOLDS (D12) SETTLEMENT CONFERENCE
3:30 PM DV19-00203 - DANIAL MAYNE VS TIANA MAYNE (D12) SETTLEMENT CONFERENCE

Wednesday, June 26

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM FV19-00082 - CUST: LAURA NORDGAARD VS. GARRET FERGUSON (D12) SETTLEMENT CONFERENCE
10:30 AM DV19-00188 - PHYLLIS BROOKSHER VS. LYLE SWANGLE SETTLEMENT CONFERENCE Vacated - Settled
10:30 AM DV15-01549 - ERIK NICHOLS VS CASSIE RICKS (D14) ORDER TO SHOW CAUSE
11:00 AM FV16-02062 - CUST: MICHAEL WHITFIELD VS. CHRISTINA SENIOR (D14) MOTION MODIFY CUST/VISIT/SUPPT
11:00 AM FV09-03470 - SUMMER MOULLET VS. WILFRED TONEY, JR. (D12) MOTION MODIFY CUST/VISIT/SUPPT
1:30 PM DV13-00864 - MONICA NOLASCO VS. HECTOR NEVAREZ (D12) HEARING ON EX PARTE FILING

Thursday, June 27

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
9:00 AM DV18-00272 - KATHERINE SCADDEN VS. MATTHEW SCADDEN (D14) TRIAL - NON JURY Heard-Settled
1:30 PM CV18-00912 - ROBERT RUTLEDGE VS MARY HALFEN ET AL (D7) PRE-TRIAL CONFERENCE Vacated - Stipulation & Ord

Friday, June 28

Try scrolling left/right if table appears cut off

Start Time Case Number & Description Event Description Event Outcome
8:30 AM GR16-00374 - GUARD: FRANK L. JURAK (D12) ANNUAL ACCOUNTING
8:30 AM GR19-00229 - GUARD: DIANE DALPOGETTO (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
8:30 AM GR17-00018 - GUARD: PAUL ERNEST PATAY (D12) ANNUAL ACCOUNTING
8:45 AM PR79-3153 - GUARD: MARY DIGINO PET/APPT/GDN/ADULT
8:45 AM GR19-00183 - GUARD: DAVID L. RIDDLE (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
9:00 AM GR06-00061 - GUARD: BERNADETTE MARGARET PAUL ANNUAL ACCOUNTING
9:00 AM GR18-00380 - GUARD: JUDITH VOLL TOLAND AKA JUDITH C. TOLAND (D7 OTHER PROB/TRST/GDSHP HRG
9:00 AM FV19-00013 - CUST: BRITNEY ARLT VS OULADONH THAMMAVONGSA (D12) TRIAL - NON JURY
9:15 AM GR17-00415 - GUARD: DAVID F. SPENCER (D12) FINAL ACCT/PET/TERM/GDSHP
9:15 AM GR09-00362 - GUARD: CHRISTINE BIRMINGHAM AKA (D FINAL ACCT/PET/TERM/GDSHP
9:30 AM GR17-00361 - GUARD: MICHAEL JOSEPH CUSICK (D12) ANNUAL ACCOUNTING
9:30 AM GR19-00224 - GUARD: BEVERLY STIRRUP (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
9:45 AM GR17-00124 - GUARD: KARL SCOTT GRAY (D12) ORDER TO SHOW CAUSE
9:45 AM GR15-00297 - GUARD: MARK MATOZA JR (D12) ORDER TO SHOW CAUSE
10:00 AM PRCV92-00983 - GUARD: MARJEAN NOTT REPORT TO COURT
10:15 AM GR19-00208 - GUARD: PHYLLIS JEAN PORTER (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
10:30 AM GR19-00162 - GUARD: GARY ASKEW (D7) PET/APPT/GDN/ADULT
10:45 AM GR19-00075 - GUARD: EARL W. ABBOTT (D7) PET/CONF/SALE/REAL/PROP
11:00 AM GR10-00357 - GUARD: MARY ANN SNIDER (D2) REPORT TO COURT
11:00 AM PR99-00444 - GUARD: JERMAINE LAMAR TITUS REPORT TO COURT
11:10 AM GR05-00461 - GUARD: KAREN LOUISE REIGLE (D12) REPORT TO COURT
11:10 AM GR07-00451 - GUARD: GLENN ARNOLD (D2) REPORT TO COURT
11:20 AM GR07-00435 - GUARD: DANIEL V. ROSS (D12) REPORT TO COURT
11:20 AM PR01-00830 - GUARD: JERRY LUIZ MARTIN (D12) REPORT TO COURT
11:30 AM PR00-00554 - GUARD: ROBERT SEHRT (D2) REPORT TO COURT
11:30 AM GR13-00286 - GUARD: MICHAEL ELISONDOBERIA (D12) REPORT TO COURT
11:40 AM GR13-00291 - GUARD: LEON DAVIDSON (D12) REPORT TO COURT
11:40 AM GR13-00288 - GUARD: MELISSA BOYDEN (D12) REPORT TO COURT
The District Court is comprised of 15 Departments. Each Judge sits in a differently numbered Department. When a Judge leaves service, the new Judge's name replaces the former Judge's name on all matters pending and previously closed in that department. This change will not reflect that a previous sitting Judge presided over a matter.